Telefon :

+90 538 843 45 71

Adres :

Halide Edip Adıvar Mah. ve Cad. No:27 Daire : 2 Şişli / İSTANBUL

Sosyal Medya :

Web Site/Tasarım Nedir?

Web tasarım nedir sorusuna, tasarım fikirlerinin estetik bir şekilde, bir amaç için belirli ilkeler dahilinde yönlendirildiği, düzenlendiği ve bu tasarımların yazılıma dönüşmesi işlemleri olarak cevap verilebilir. Bu işlemler tamamlama sürecinden geçtikten sonra ortaya aktif bir web sitesi çıkar. Web tasarımı işlemlerinin ardından kullanıcılar, internet üzerinden bir web tarayıcısı ile web sitelerine erişim sağlarlar.

Bir firmanın ürünü veya hizmetini tanıtmak için uluslararası ağ ortamında yayımlanan online sistemlere web sitesi; bu sitelerin yapılma sürecine ise web tasarım adı verilir. Web tasarımı web tarayıcıları ile görüntüleyebileceği bir şekilde özel olarak hazırlanan HTML dilinde olup, işinde profesyonel web tasarım uzmanları tarafından hazırlanır. Bu uzmanlara aynı zamanda web master veya web tasarımcısı adı da verilir.

Web tasarım nedir sorusuna başka bir ifade ile kişi ve kurumlar için resmi bilgilendirme kanalı da denebilir. Kaliteyi gölgede bırakmayan bir web tasarımı, web sitesinin hedef müşteri kitlesini yakalamasında son derece derecede önemlidir. Kaliteli bir web tasarımının, yeni müşteriler kazandırması için kullanıcı dostu olması gerekir.

Günümüzde insanlar, web sitelerinde çok fazla zaman geçirir hale gelmiştir. Bu nedenle neredeyse bütün ihtiyaçlar web siteleri üzerinden karşılanır olmuş, bunu bilen kurumlar ve firmalar internet sitesinin öneminin farkına varmıştır. Firma ve kurumlar bu farkındalık ile web tasarımı kullanarak, kullanıcılarının karşısına en iyi internet sitesini çıkarmaya çalışırlar.

Profesyonel Web Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Profesyonel bir web sitesinin, ziyaretçiler tarafından daha iyi algılanması için, internet sitesi içeriklerinin etkili, bilgi verici ve kısa yoldan iletilmesi çok önemlidir. Kullanıcılar aradıkları görseli, içeriği veya videoyu kolay, hızlı olarak bulmak ister. Tasarımında karışıklık olan internet sitesinde, kullanıcılar sitede gezinirken içeriklere, linklere ve menülere erişmekte zorluk çekerler ise internet sitesini o anda kapatırlar.

Web tasarımı içeriğinin etkili ve sade olması, kullanıcıların aradıklarını bulmalarında kolaylık sağlar. Bu nedenle ideal bir web tasarımı, sade ve estetik olmalıdır. Çünkü kullanıcılar, karışık ve düzen içerisinde olmayan bir internet sitesinde zaman geçirmeyi tercih etmezler.

Web tasarımınızı kullanıcıların hizmetine sunduğunuz andan sonraki süreç, oldukça önemlidir. Bir kullanıcı sitenizi görür ve beğenmez ise kaybedilen kullanıcıyı geri kazanmak çok zordur. Çünkü kendi bakış açısından siteye puanını vermiştir.

Web Tasarım Basamakları

Web tasarım yapılacağı sırada planlı bir şekilde ilerlemek gerekir. Bunun için ilk olarak taslak oluşturulmalı, daha sonra sitenin diğer kısımlarına geçilmelidir. Her işte olduğu gibi önce taslağın yapılması son derece önemlidir. Bunun nedeni ise malzemenin ne olduğunu bilmektir. Sitenin hangi renklerden oluşacağına, içerik olarak hangi fotoğrafların yer alacağına, nasıl yazılar bulunacağına ve nereye ekleneceğine karar verilmelidir.

Her şey için karar verildikten sonra yazılım kısmına geçilmelidir. Yazılım işi için bilgi sahibi olmak şarttır. Bilgi düzeyinin şart olması, işin içine kodlama işleminin girmesinden kaynaklıdır. Kodlama hakkında bir fikriniz yok ise mutlaka bu konu hakkında bilgi sahibi olan kişilerden yardım almanız gerekir.

Öznur DEMİR
Öznur DEMİR

Editör
bilgi@sanatustu.com

SOSYAL MEDYA
HESAPLARIMIZ