Telefon :

+90 538 843 45 71

Adres :

Halide Edip Adıvar Mah. ve Cad. No:27 Daire : 2 Şişli / İSTANBUL

Sosyal Medya :

SSL (Güvenlik Sertifikası) Nedir?

SSL Nedir?

Güvenli Yuva Katmanı (SSL), Internet iletişim güvenliğinin sağlanması için en yaygın kullanılan şifreleme protokolüdür ve 1999 yılına kadar Aktarım Katmanı Güvenliği'nden (TLS) önce gelmiştir. SSL protokolünün reddedilmesine ve TLS'nin devreye sokulmasına rağmen, çoğu insan bu teknolojiyi hala "SSL" olarak adlandırmaktadır. SSL, internet veya dahili ağ üzerinden çalışan iki makine veya cihaz arasında güvenli bir kanal sağlar. Günümüzün internet odaklı dünyasında, SSL protokolü genellikle bir web tarayıcısının doğal olarak güvenli olmayan internet üzerinden bir web sunucusuna güvenli bir şekilde bağlanması gerektiğinde kullanılır. Bu, bir web sitesinin adresini HTTP'den HTTPS'ye dönüştürür. Buradaki "S", "Güvenli" anlamına gelir. HTTP güvensizdir ve kredi kartı bilgileri ve hesap girişleri gibi güvenliği ihlal edilmiş bilgiler gönderilir ve alınırsa saldırganların çevrimiçi hesaplara ve hassas bilgilere erişmesine izin verebilecek şekilde dinlenmeye tabi tutulur. Tarayıcı aracılığıyla HTTP'lerle gönderilen veya gönderilen verileri korumak için bu bilgiler şifrelenir.

SSL Sertifikası Nedir?

SSL sertifikası, şifreleme anahtarını bir kuruluşun ayrıntılarına dijital olarak bağlayan küçük bir veri dosyasıdır. Bir web sunucusuna yüklendiğinde, güvenlik kilidi ve https protokolünü etkinleştirir ve bir web sunucusundan bir tarayıcıya güvenli bağlantı sağlar. SSL genellikle kredi kartı işlemlerini, veri aktarımlarını ve oturum açma işlemlerini güvenceye almak için kullanılır ve son zamanlarda sosyal medya sitesi taramasının güvenliğinde bir norm haline gelmiştir. SSL sertifikaları birbirine bağlanır. Bir kuruluş, tarayıcılarla güvenli oturumlar başlatmak için web sunucusuna SSL sertifikasını yüklemelidir. Güvenli bir bağlantı kurulumunun akabinde, web sunucusu ile web tarayıcısı arasındaki tüm web trafiği güvende olur. Sunucunuza bir sertifika başarıyla yüklendiğinde, uygulama tutanağı (HTTP olarak da bilinir) HTTP'lere dönüştürülür ve burada "S" "Güvenli" anlamına gelir.

SSL Sertifikası Nasıl Çalışır?

SSL sertifikalarında, ortak anahtarlarla şifreleme kullanılır. Bu özel şifreleme türü, uzun, rastgele sayı kombinasyonları olan iki anahtar kullanır. Bunlar özel anahtarlar ve ortak anahtarlardır. Bir ortak anahtar sunucunuz doğrultusunda bilinir ve ortak noktada kullanılabilir. Mesajları şifrelemek için kullanılabilir.

Zehra Bilgehan KURTULUŞ
Zehra Bilgehan KURTULUŞ

Editör
bilgi@sanatustu.com

SOSYAL MEDYA
HESAPLARIMIZ