Telefon :

+90 538 843 45 71

Adres :

Halide Edip Adıvar Mah. ve Cad. No:27 Daire : 2 Şişli / İSTANBUL

Sosyal Medya :

SEO Nedir?

SEO Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Web sitesi operatörleri ilk kez arama motorlarıyla uğraşırken, odak genellikle daha fazla trafik isteği veya iyileştirilmiş bir dönüşüm oranı gibi belirli bir hedefe odaklanır. Arama motoru pazarlamacılığı arasından seçim yapabileceğiniz iki farklı strateji vardır: SEO ve SEA.

SEO; kısaca arama motoru optimizasyonu demektir. Bir web sitesinin arama motorlarının organik arama sonuçlarında görünürlüğünü artırmak için kullanılan teknik ve stratejileri açıklar. Arama motoru optimizasyonunun hedefi öncelikle bir web sitesinin arama sonuçlarında gelişmiş bir yerleşimi sağlamaktır. Özellikle Google, dünyanın en popüler arama motoru unvanını savunmak istiyor ve bu nedenle kullanıcılarının memnuniyetine büyük önem veriyor. SEO sanatının amacı anahtar kelimeleri, alaka düzeyini ve arama sonuçlarının doğru etkileşimini bulmayı hedefler.

 

Arama Motoru Optimizasyonunun Amacı Nedir?

Arama motoru optimizasyonu ile web sitenize daha nitelikli ziyaretçiler getirebilirsiniz. Sayfanızı alakalı arama terimleri (anahtar kelimeler) ile ne kadar iyi optimize ederseniz, ziyaretçileri ve arama motorlarını o kadar ikna edebilirsiniz. Bu nedenle, müşterilerinizi analiz eden arama davranışının ve sitenizdeki alakalı anahtar kelimelerle ilgili tüm önemli sorunların ele alınması önemlidir.Uzman durumunuzu güçlendiriyor ve Google'ı konuyu bilmeye ve kullanıcı araması için mükemmel bir çözüm olmaya ikna ediyorlar.

 

SEO Görünürlüğü Ne Anlama Geliyor?

SEO önlemlerinin başarısı genellikle web sitesinin arama sonuçlarında görünür olup olmadığı, yani önemli arama sorguları için arama motorlarında üst sıralarda oynanıp oynanmadığı ile ölçülür. Yüksek görünürlük sayesinde daha fazla yeni web sitesi ziyaretçisi edinilebilir ve ideal olarak daha fazla dönüşüm elde edilebilir. En iyi durumda, web sitesi, alakalı arama sorguları için arama sonuçlarının 1 numarasında, en azından ilk sonuç sayfasında yer alır. Buna göre, bu tür birçok anahtar kelime için üst sıralarda yer alan bir web sitesi, arama sonuçlarında yüksek görünürlük sağlar. Peki bu görünürlük neden bu kadar önemli? 2015'in başlarında, Sistrix'ten Johannes Beus, bir değerlendirmede tüm tıklamaların% 99,1'inin ilk 10 organik arama sonucuna yayıldığını, ikinci sayfadan elde edilen sonuçlar artık kullanıcılar tarafından algılanmadığını tespit etti. Bu istatistikler biraz daha eski olmasına rağmen, ilgilerinin hiçbirini kaybetmediler. Aksine reklamların sürekli genişlemesi, evrensel arama sonuçları ve arama sonuçlarındaki öne çıkan snippet'ler nedeniyle, organik arama sonuçları çoğu zaman o kadar artarak kullanıcının dikkatini çeker. Bu nedenle kendi web sitenizin ideal arama sonuçlarında ilk 3 arasında olması daha da önemlidir. Web siteniz arama sonuçlarının ikinci sayfasından sıralandıysa, açıkça aramalarına rağmen kullanıcıların siteyi bulma olasılığı azalır. Sonuç olarak, organik trafik düşüşleri veya önemli trafik ve markalaşma potansiyeli boşa gider. Teknoloji, içerik, geri bağlantıların etkileşimi  arama motoru optimizasyonunda oldukça etkilidir. Bireysel önlemler elbette başarılı olabilir ama bütünsel bir SEO stratejisi mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için her üç alanı da dikkate alır.

 

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO, diğer tüm SEO ölçümleri için temel oluşturur. Temel yanlışsa, içerik alanındaki veya bağlantı yapısındaki optimizasyonlar da çalışamaz. Teknik SEO şu önlemleri içerir. Taramayı kontrol etme, Dizin oluşturmanın kontrolü, site haritalarının kontrolü, web sitesinin yapısı, SSL sertifikası, yönlendirmeler, mobil optimizasyon, sayfa hızı gibi önlemleri içerir. Teknik SEO'nun bu kısa taslağı elbette çeşitli önlemleri tam olarak gösteremez, ancak sadece bir genel bakış sağlamak için tasarlanmıştır. Teknik SEO yüksek bir bilgi birikimi gerektirir ve web sitesi ne kadar büyük olursa, iş o kadar fazla teknik sorun ve sayfanın performansını etkileyebilecek hatalar için bir dedektif arama gibi olur.

Zehra Bilgehan KURTULUŞ
Zehra Bilgehan KURTULUŞ

Editör
bilgi@sanatustu.com

SOSYAL MEDYA
HESAPLARIMIZ