Telefon :

+90 538 843 45 71

Adres :

Kısıklı, Kalamış Çk. No:3 Üsküdar/İstanbul

Sosyal Medya :

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive Tasarım Nedir?

Duyarlı (Uyumlu) Web tasarımı, tasarım ve geliştirmenin, kullananın ekran boyutuna, standına ve yönlendirmesine dayalı davranış ve ortamına yanıt vermesini öneren yaklaşımdır. Uygulama, esnek ızgaraların ve düzenlerin, görüntülerin ve CSS medya incelemelerinin zekice kullanımının bir harmanlanmasından meydana gelir. Kullanmakta olan bireyin dizüstü bilgisayarından iPad'e geçtiğinde, web sitesinin otomatik olarak çözünürlük, görüntü genişliği ve komut dosyası yazma becerilerine ayak uydurması gerekir. Ayrıca cihazlardaki kıstasları da kale almak gerekebilir. iPad'lerinde iOS için VPN varsa, web sitesi kullanıcının sayfaya ulaşımını engellememelidir. Başka bir ifade ile, web sitesi, kullanıcının seçimlerine otomatik olarak karşılık verecek teknolojiye sahip olmalıdır. Bu, piyasadaki her yeni cihaz için başka bir dizayn ve geliştirme aşamasına olan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır.

 

Neden Responsive Tasarımı Kullanmalısınız?

İnternet kullanımı giderek daha mobil hale geliyor. Akıllı telefon, dizüstü bilgisayar, tablet, masaüstü bilgisayar piyasada bulunan internet özellikli cihazların yelpazesi sürekli genişlemektedir. Teorik olarak sizi bekletmek zorunda olan web sitesi görüntülenecektir. İdeal olan bir web sitesi her ekranda net ve kullanıcı dostu olarak görüntülenir ve bu nedenle iyi kullanılabilirliğe sahiptir. Kalabalık sayfalar ve sürekli yakınlaştırma ve kaydırma, yani ekranı silmek, siteyi ziyaret edenleri küçük cihazlarla hızla korkutabilir. Birçok şirket bu nedenle web sitelerinin masaüstü bilgisayarlar için bir görünüm ve belirli mobil cihazlar için bir veya iki görünüm olmak üzere iki veya üç sürümünü geliştirmektedir.

 

Responsive Tasarım Nasıl Çalışır?

Duyarlı bir web sitesinin temeli akışkan bir ızgaradır. Sayfanın genişliği yüzde değerleri ile tanımlanır ve tarayıcı penceresinin boyutuna göre ayarlanır. Ayrıca, tek tek metin öğeleri, yanı sıra duyarlı sayfadaki görüntüler ve videolar esnektir ve kullanılabilir alana bağlı olarak daha büyük veya daha küçük görüntülenir. CSS kodu ayrıca , sayfa düzeninin değiştiği belirli çözünürlükleri tanımlayan kesme noktalarını belirler. Örneğin bir reklamın görüntü alanı en kısa sürede otomatik olarak ana metnin altına atlaması ayarlanabilir bir şekilde tasarlanmıştır. Her ekran düzeni için tam uyumu atamak için, ortam adı verilen ortamın aygıt türünü ve aygıtın belirli başlangıç ​​özelliklerini sorgulamasını isteyin. Kuşkusuz, duyarlı bir web tasarım sayfası geliştirmek zaman alıcıdır ve bu nedenle geleneksel bir sayfadan % 30 ila 40 daha pahalıdır. Ancak kendinize yalnızca mobil cihazlar için optimize edilmiş sürümlerin web geliştirmesini kaydedersiniz. Şu anda bir web sitesini tüm ziyaretçiler için en iyi şekilde kullanılabilir hale getirmenin tek yoludur. Duyarlı taraf için ek çaba geliştirme ve giriş aşaması ile sınırlıdır. İçerik ve bakım onarımlı web sitesinde daha sonra güncelleme ve değişiklikler yapılması, duyarlı bir web tasarımı için büyük avantaj sağlar. Masaüstü ve mobil görünümler için iki veya daha fazla sürümü korumak yerine, duyarlı web tasarımının yalnızca bir URL kısmı ve düzenlenmesi gereken bir sayfası vardır. Bu, çok zaman kazandırabilir ve tekdüze olmasının önüne geçer ve böylece sayfanızın her görüntülemesinde cihazınızında da tanınmasını sağlar.

Zehra Bilgehan KURTULUŞ
Zehra Bilgehan KURTULUŞ

Editör
bilgi@sanatustu.com

SOSYAL MEDYA
HESAPLARIMIZ