Telefon :

+90 538 843 45 71

Adres :

Halide Edip Adıvar Mah. ve Cad. No:27 Daire : 2 Şişli / İSTANBUL

Sosyal Medya :

Mobil Uygulamaların Amacı Nedir?

Bu modülün amacı, mobil cihazlara sahip uygulamalarda işlenen bilgileri korumaktır. Uygulamaların mevcut bir BT altyapısına entegrasyonu da düşünülmektedir. Modül ayrıca uygulamaları doğru seçmek ve güvenli bir şekilde çalıştırmak için gereksinimleri tanımlar. Uygulamalar, kaynaklarına bakılmaksızın (uygulama mağazası veya kendi yüklemesi) bağımsız olarak görüntülenir. Akıllı telefonlar, uygulamaların ek geliştirilmesini sağlayan cihazlar arası işletim sistemi platformlarına sahiptir.

Uygulamalar cep telefonu üreticilerinden, şebeke operatörlerinden ve tüm olası üçüncü taraf yazılım geliştiricilerinden gelebilir. Şu anda akıllı telefonlar için çok sayıda işletim sistemi platformu vardır. Ticari ve açık kaynaklı yazılımlar arasında bir ayrım yapılmalıdır. Uygulamalar genellikle merkezi olarak mobil cihaz yönetimi ile yönetilir.

Bunun için gereklilikler Mobil Cihaz Yönetimi (MDM) bloğunda bulunabilir. Seçilen uygulamalar, kendileriyle işlenen bilgiler, mobil cihaz ve genel olarak kurumun BT altyapısı üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Uygulamaları seçerken bu dikkate alınmazsa, geniş kapsamlı sorunlar ortaya çıkabilir. İş süreçlerinin haritalanması için özel olarak geliştirilmemiş uygulamalar söz konusu olduğunda risk özellikle yüksektir. Örneğin, bir uygulamayı çalıştırmak için gereksinimler yeterince dikkate alınamamıştır.

Muhtemelen mobil ağ bağlantısı yeterince güçlü değil veya donanım uyumlu değildir. Uygulamalar, yeterli uzun vadeli operasyonel kararlılık ve planlama sunmazlarsa veya üretici tarafından yeterince korunmazlarsa da uygun olmayabilirler.

Birçok kurum, uygulamaları kontrollü bir şekilde kullanmanın ne kadar karmaşık olduğunu hafife alır. Akıllı telefonlar, tabletler ve benzeri mobil cihazlar artık çalışanlar tarafından özel olarak kullanılan güçlü BT sistemleridir.

Ancak, aygıtlar ve üzerlerinde yüklü uygulamalar pek çok kurumda yeterince güvenli değildir ve bakılmaktadır, çünkü cihazlar hala basit telefonlar olarak görülmektedir. Ancak, mobil cihazların yönetimi için yeterli kaynak ve yetkinlik yoksa uygulamalar kontrolsüz bir şekilde kullanılabilir. Bu, bilgiler için ve hatta kurumun BT altyapısı için güvenlik riskleri oluşturabilir. İş uygulamaları çalışanlar tarafından özel son cihazlara yüklenirse, bir kurum hangi uygulamanın nasıl ve hangi verilerin nereye aktarıldığını kontrol edemez.

Benzer şekilde, yöneticilerin cihaza sınırlı erişimi olduğu için, oluşan hataların düzeltilmesi daha zor olabilir. Aynı nedenle, ortaya çıkabilecek herhangi bir kayıt verisinin analiz edilmesi daha zordur. Bu, saldırganlara böyle izin verir. B. uygulama ve tespit edilmemiş kurumun sunucusu arasındaki iletişimi değiştirmek veya korumaya değer bilgilere erişmek mümkündür.

Mobil Uygulamalar İle Diğer Uygulama Geliştiricileri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Akıllı telefonlar, uygulamaların ek geliştirilmesini sağlayan cihazlar arası işletim sistemi platformlarına sahiptir.Uygulamalar cep telefonu üreticilerinden, şebeke operatörlerinden ve tüm olası üçüncü taraf yazılım geliştiricilerinden gelebilir. Şu anda akıllı telefonlar için çok sayıda işletim sistemi platformu vardır. Ticari ve açık kaynaklı yazılımlar arasında bir ayrım yapılır. Akıllı telefonlar için büyük yenilikçi uygulamaların geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla, geliştirme topluluklarının daha hızlı ve daha düşük maliyetli bir şekilde gelişmesini sağlayan açık standartlar geliştirilmiştir.

 

Zehra Bilgehan KURTULUŞ
Zehra Bilgehan KURTULUŞ

Editör
bilgi@sanatustu.com

SOSYAL MEDYA
HESAPLARIMIZ