Telefon :

+90 538 843 45 71

Adres :

Halide Edip Adıvar Mah. ve Cad. No:27 Daire : 2 Şişli / İSTANBUL

Sosyal Medya :

Google Adwords Nedir?

Google Adwords (Google Ads) Nedir?

Google Ads (eski adıyla  Google Adwords ) dünyanın en popüler SEA sistemidir ve Google tarafından sürekli olarak genişletilmekte, yeni uygulamalarla optimize edilmektedir. Google Adwords'ün ardında, değişikliklerle ve teknik geliştirmelerle dolu bir hikaye var. Çünkü 2010'daki mevcut duruma kadar, çevrimiçi reklamcılıkta uzun vadede devrim yaratacak birçok şey oldu. Başlangıçta Google, 2000 yılında Adwords'ün tanıtımının ardından değişecek olan sistemin deneme aşamaları nedeniyle bir süre reklamsız kaldı ve 1999 yılı sonunda Google, BGBM'de reklam satışlarını test ediyordu. Mil Başı Maliyet = BGBM Bin kişi fiyat esasına göre, o sırada arama motoru reklamcılığı alanındaki en yaygın model olarak kullanıldı ve reklam verenler aylık bir tutar ödediler. Böylece Google kendileri için bir kampanya oluşturdu ve denetledi. Ancak, rekabetin aksine Google, renkli reklam bannerlarına değil, arama terimleriyle yayınlanan gizli metin reklamlara dayanıyordu. Kısa bir süre sonra Google bu kavramı değiştirdi ve AdWords, müşterilerin kampanya ayarlarını ve arama terimlerini kendileri belirleyebilecekleri bir portal haline geldi.

 

Şubat 2002'de tanıtılan yeni AdWords sürümü, reklam verenlere tıklamaları (tıklama başına ödeme) için bir fiyat, yani şirketlerin bir tıklamaya ne kadar harcamak istedikleri için bir fırsat sunma imkanı verdi. Google bu sürecin risklerinin farkında olduğundan, kalite puanını tanıttı. Bu kalite puanı, arama sorguları ile alakalı olmayan reklamları olan şirketlerin ilerlemesini engellemeye yöneliktir. Bu kalite faktörü, tıklama oranını (TO), reklam metninin alaka düzeyini, anahtar kelime alaka düzeyini (anahtar kelimenin Google'daki önceki performansı) ve açılış sayfası alaka düzeyini birleştirir. Böylece Google Adwords , anahtar kelime reklamcılığı yoluyla internette bir tür reklamcılık yapılmasına olanak tanır ve Google arama sayfalarına ve Google Görüntülü Reklam Ağı'na ait çok çeşitli web sitelerine reklam yerleştirebilir. .

GAP (Google Advertising Professional) programı, sertifikalı "arama motoru uzmanlarını" onaylamak için 2005 yılında başlatılmıştır. Bu programın yerini 2010 sonbaharında Google Adwords Sertifikalı İş Ortağı Programı almıştır. Ayrıca, Google sürekli olarak AdWords Editör , AdWords Anahtar Kelime Aracı , Google Analytics ve çok daha fazlası gibi yeni araçlar geliştirmekte ve sunmaktadır.

Zehra Bilgehan KURTULUŞ
Zehra Bilgehan KURTULUŞ

Editör
bilgi@sanatustu.com

SOSYAL MEDYA
HESAPLARIMIZ